ΙΣΤΟΡΙΑ
Όπως τα περισσότερα πράγματα στην ζωή, έτσι και η «ΡΟΜΠΟΤΕΧΝΙΑ» ξεκίνησε με μία ιδέα!
Το όραμα μιας ολιγομελούς ομάδας ,τότε, είχε ως απο τέλεσμα την υλοποίηση αυτού του εγχειρήματος.
Η «ΡΟΜΠΟΤΕΧΝΙΑ» ξεκινάει το ταξίδι της ως «Εργαστήρι Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Πειραμάτων». Οι ακαδημαϊκές μας όμως αναζητήσεις, η αγάπη για το παιδί και η εμπιστοσύνη του κόσμου στο έργο μας, έδρασαν καταλυτικά, ώστε να εξελιχθεί η τότε σχολή σε ένα πλέον «Εργαστήρι Εναλλακτικής Μάθησης».
Οι εναλλακτικοί μας ορίζοντες διευρύνονται με 4 νέα τμήματα, αυτά της Λογικής, του Παιδικού Βιβλίου, του Εκπαιδευτικού Προγραμματισμού και της Δημιουργικής Απασχόλησης και πλαισιώνονται με αντίστοιχα άρτιο καταρτισμένο προσωπικό* (Μηχανολόγος Μηχανικός, Φυσικός, Νηπιαγωγοί, Δάσκαλοι, Γυμνάστρια, Ειδικός Παιδαγωγός, Φιλόλογοι, Μαθηματικοί, Καθηγητής Πληροφορικής κ.α.).
Το αίσθημα ευθύνης και ο σεβασμός στην δουλειά μας μας ωθούν να επαναπροσεγγίζουμε τον σκοπό μας, καθημερινά, με τελικό απότοκο ένα καλύτερο “εκπαιδευτικό τοπίο”!
![cloud computing cloud computing](https://robotexnia.gr/wp-content/uploads/2016/11/cloud-computing.png)
ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ
ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ
ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
![confuci000.medium 1](https://robotexnia.gr/wp-content/uploads/2019/04/confuci000.medium-1.jpg)
«Πες μου και θα ξεχάσω. Δείξε μου και ίσως να θυμάμαι. Κάνε με να το βιώσω και θα το καταλάβω».